FAQs

1. W jakim wieku można zacząć naukę szycia na maszynie?

Już dzieci w wieku 4 lat potrafią nauczyć się szycia ręcznego. Mogą sprawnie przewlekać nić (sznurek) przez przygotowane wcześniej otwory w sztywnym kartach a nawet szyć ściegiem prostym lub "na okrętkę" tępą igłą w tkaninach o luźnym splocie. 

Dzieci, zarówno chłopcy jak i dziewczynki, w wieku 7-8 lat mogą spokojnie rozpocząć naukę szycia na maszynie. Ich koordynacja oko-ręka jest już doskonale rozwinięta.

2. Dlaczego warto umieć szyć?

Zalety tej umiejętności można wymieniać w nieskończoność. Począwszy od nauki samodzielności poprzez rozwijanie kreatywności, na tworzeniu swego indywidualnego stylu kończąc. Samo szycie uczy cierpliwości, dokładności, precyzji. Szyjąc uczysz się doboru kolorów, form, kształtów, kształtujesz poczucie estetyki.
Często trzeba coś obliczyć, zawsze zmierzyć, niezbędna jest tu wiedza matematyczna.
Szycie na maszynie to nie tylko naciskanie na regulator obrotów. Zanim zaczniesz szyć musisz opracować wzór lub przekalkować gotowy, nanieść go na materiał, wyciąć, spiąć szpilkami lub sfastrygować. Twoje ręce muszą być niezwykle sprawne -fachowcy nazywają to doskonale rozwiniętą motoryką małą. I tak jest: szycie to świetne ćwiczenie dla Twoich rąk i tzw. motoryki małej.

Z bardziej praktycznych zalet można wymienić oszczędności. Ubrania i dodatki szyte własnoręcznie są o wiele tańsze od kupnych. I są jedyne w swoim rodzaju.

Pamiętaj: umiejętność raz zdobyta będzie z Tobą przez całe życie! Możesz szyć dla siebie, dla domu, dla rodziny, dla przyjaciół.
  
3. Jak długo trzeba się uczyć, żeby opanować biegle szycie na maszynie?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tzw. predyspozycji indywidualnych. Trzeba też pamiętać, że szycie jest jak jazda samochodem lub na rowerze, wymaga treningu i nabrania wprawy - im więcej i częściej szyjesz, tym lepiej. Poza tym, jest tyle możliwości doboru ściegów i technik szycia, że możesz uczyć się całe życie!

Praktycznie wystarczy kilka tygodni nauki, żeby uszyć prostą spódnicę lub spodnie, torbę, piórnik lub pokrowiec na laptop lub iPad.
 

4. Czy można nauczyć się języka angielskiego ucząc się szycia?

Oczywiście! Przy odpowiednim doborze tematyki i starannym przygotowaniu zajęć można praktycznie "przerobić" cały materiał szkolny. Nauczysz się posługiwać stroną bierną lub stosować zdania warunkowe bezboleśnie, bez wkuwania, bez stresu. Nauka przez działanie właśnie na tym polega - żeby nauczyć się czegoś, nie czując, że się uczy :)

Przykładowo, jak możesz uczyć się (utrwalać, poszerzać znajomość) słówek:

- liczebniki (zdejmowanie miary, mierzenie wykrojów, projektowanie wymiarów rzeczy)
- rzeczowniki -części ciała (zasady doboru rozmiaru do sylwetki)
- przymiotniki (kolory, tekstury tkanin, desenie, kształty, wielkości)
- inne rzeczowniki (budowa maszyny do szycia, nazwy akcesoriów krawieckich)
- czasowniki (słuchając poleceń nauczyciela, opisując swój projekt) 

5. Czy muszę kupić sobie od razu maszynę do szycia? 

Nie musisz. Możesz chodzić do pracowni na zajęcia lub popytać wśród znajomych, rodziny, najlepiej dziadków, czy ktoś może udostępnić Ci maszynę do nauki. Jeśli nie załapiesz bakcyla, nic nie tracisz.

Jeśli jednak odkryjesz, że szycie Cię wciąga, kupno maszyny stanie się koniecznością :):):)

6. Jaką maszynę kupić na początek?

Zacznę odpowiedź od informacji, jakiej maszyny NIE kupować. Nie kupuj reklamowanych maszyn dla dzieci w sklepach z zabawkami. 

Kup sobie "dorosłą" maszynę, która wystarczy Ci na kilka lat. Taka maszyna powinna mieć:

- możliwość szycia ściegiem prostym i zygzakiem, jeśli ma więcej ściegów to dobrze, ale niech to będzie "rozsądna" ilość
- regulację długości i szerokości ściegu
- możliwość szycia do tyłu, pomaga to w ryglowaniu czyli zabezpieczaniu początku i końca ściegu
- tzw. wolne ramię, które pozwala na obszywanie wąskich rzeczy, takich jak rękawy lub nogawki
- dobry serwis, czyli wybieramy maszynę znanej marki, która ma liczne punkty serwisowe

Wiodące firmy produkujące maszyny mają w swojej ofercie takie maszyny w cenie do 500 zł.

Warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia.

Wszyscy znamy napis MADE IN CHINA, ale co znaczy Wyprodukowano w PRC/ChRL? Dokładnie to samo :) PRC to People's Republic of China czyli Chińska Republika Ludowa :)

Polecam maszyny używane. Często starsza maszyna jest lepsza od nowej. Niedawno kupiłam używaną maszynę, która ma 20 różnych ściegów, w idealnym stanie za 50 zł (tak: pięćdziesiąt!).

7. Jak wyglądają zajęcia?

Najwygodniej uczyć się w blokach po 1,5 - 2 godzin. Pierwsza część zajęć, ok. 20-30 minut to wprowadzenie językowe - prezentacja i ćwiczenie nowych słówek i struktur niezbędnych do przeprowadzenia zajęć z nauki szycia/dziewiarstwa.

Następnie KREATYWNE zajęcia PRAKTYCZNE. Każdy uczestnik pracuje indywidualnie przy SWOJEJ maszynie. Instrukcje i komentarze oraz rozmowy prowadzone są w języku angielskim. W razie trudności ze zrozumieniem, podany jest komentarz w języku polskim (tego unikamy, ale czasami inaczej się nie da :) )





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz